
Centralne ogrzewanie słoneczne - historia
Szwecja odegrała ważną rolę w rozwoju na dużą skalę ogrzewania słonecznego. Według danych (Dalenbäck, J. O., 1993), pierwsze kroki zostały wykonane na początku lat siedemdziesiątych w Linköping, Szwecja. Zachęcona tymi pracami Finlandia zbudowała swój pierwszy zakład w Kerava, w Holandii wybudowano pierwszy zakład w Groningen. Zakłady te zostały opisane w raporcie Międzynarodowej agencji energii (Dalenbäck, J. O., 1990). Należy pamiętać, że zakłady te posiadają magazyny do przechowywania ciepła na duża skalę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie_s%C5%82oneczne
Instalacje fotowoltaiczne ? dostępność
Montaż instalacji fotowoltaicznej jest coraz bardziej rozpowszechniony w ostatnich latach. Takie instalacje możemy już za niewielkie pieniądze zamontować w naszym domu, a w wielu przypadkach koszty ponoszone przez inwestora są naprawdę niewielkie w związku z dofinansowaniem, jakie można otrzymać na przykład ze środków Unii Europejskiej. Istnieje coraz więcej programów tego rodzaju, które pomagają w uzyskaniu dodatkowych funduszy. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem tym bardziej, że tego typu instalacje są coraz bardziej dostępne. Obecnie wiele firm, które zajmują się doborem i montażem tego rodzaju instalacji samodzielnie szuka klientów, w związku z dynamicznym rozwojem tej branży.
Usłonecznienie - definicja
Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.
Wyróżnia się usłonecznienie:
możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:
długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie