Geodezja ? nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni. Wynikiem geodezyjnych pomiarów terenowych i prac kameralnych są różnego typu opracowania graficzne np.
mapy czy profile ale także dokumenty tekstowe o charakterze prawnym (np.
podczas rozgraniczenia nieruchomości). W Polsce geodezja zaliczana do nauk technicznych albo do nauk o ziemi jako część geografii, której częścią jest kartografia. Nazwa wprowadzona przez Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego geo ? Ziemia i daiso ? będę dzielił. Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji. Współczesna geodezja dzieli się na: Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/GeodezjaTermin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych. Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych.Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Skomplikowane i wymagające skupienia wypełnianie dokumentacji oraz wykonywanie obliczeń to druga część pracy w geodezji..