Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami.
Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy). Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym. Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np.
sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/FurtkaBrama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną. Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy: warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np.
Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach).
Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan. w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych. triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama.